Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.
x
BHP
Ochrona ppoż
Środowisko
Rozporządzenie Ministra Zdrowia
z dnia 21 sierpnia 2006 r.
w sprawie szczegółowych warunków bezpiecznej pracy z urządzeniami radiologicznymi
Dodaj akt prawny»
 
Identyfikator Dz.U.2006.180.1325
Data wydania 2006-08-21  
Data publikacji 2006-10-05  
Data wejścia w życie 2006-10-20
Rodzaj aktu Rozporządzenie  
Organ wydający Minister Zdrowia  
Status
Obowiązujący
zastąpiony »
Rozdział 2
Wymagania dla pracowni, gabinetów rentgenowskich i ambulansów


        § 2. 1. Konstrukcja ścian, stropów, okien, drzwi oraz zainstalowane urządzenia ochronne w pracowni rentgenowskiej, z zastrzeżeniem § 3, zabezpieczają osoby pracujące:
1) w gabinecie rentgenowskim przed otrzymaniem w ciągu roku dawki przekraczającej
    6 milisiwertów (mSv);
2) w pomieszczeniach pracowni rentgenowskiej poza gabinetem rentgenowskim przed
    otrzymaniem w ciągu roku dawki przekraczającej 3 mSv;
3) w pomieszczeniach poza pracownią rentgenowską, a także osoby z ogółu ludności
    przebywające w sąsiedztwie przed otrzymaniem w ciągu roku dawki przekraczającej
    0,5 mSv.
        2. Przy planowaniu i wykonywaniu działalności z wykorzystaniem promieniowania rentgenowskiego, podczas których wymagana jest obecność operatora aparatu lub personelu medycznego w pobliżu lampy rentgenowskiej, wprowadza się podział lokalizacji miejsc pracy zgodnie z wymaganiami art. 18 ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. – Prawo atomowe, uwzględniający informacje o rozkładach mocy dawki wokół zestawu rentgenowskiego podane przez producenta oraz wyniki pomiarów dozymetrycznych wykonanych wokół danego urządzenia.

        § 3. 1. Konstrukcja ścian i stropów oraz okien i drzwi pracowni rentgenowskiej znajdujących się w budynkach mieszkalnych zapobiega otrzymaniu przez osoby z ogółu ludności w roku kalendarzowym dawki skutecznej (efektywnej), związanej z wykorzystywaniem promieniowania jonizującego w pracowni rentgenowskiej, przekraczającej wartość 0,1 mSv.
        2. Moc dawki promieniowania rentgenowskiego na zewnętrznych ścianach ambulansu rentgenowskiego do wysokości 2,5 m od powierzchni ziemi nie przekracza 0,1 miligrejów na godzinę (mGy/h) przy maksymalnych parametrach pracy lampy i największej rozwartości przesłony oraz najczęściej stosowanym kierunku wiązki promieniowania.

        § 4. Wysokość gabinetu rentgenowskiego nie może być mniejsza niż 2,5 m.

        § 5. 1. Powierzchnia gabinetu rentgenowskiego, w którym zainstalowany jest diagnostyczny zestaw rentgenowski wyposażony w oddzielną lampę, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, nie może być mniejsza niż 15 m2. Na każdą następną lampę, z zastrzeżeniem ust. 3, należy przeznaczyć dodatkowo co najmniej 5 m2.
        2. Powierzchnia gabinetu rentgenowskiego, w którym jest zainstalowany zestaw rentgenowski do radiologii zabiegowej, nie może być mniejsza niż 20 m2.
        3. Powierzchnia gabinetu rentgenowskiego, w którym jest zainstalowany:
1) aparat rentgenowski stomatologiczny,
2) aparat mammograficzny,
3) aparat do densytometrii kości
– nie może być mniejsza niż 8 m2; na każdy następny spośród tych aparatów, zainstalowany
w tym samym gabinecie, należy dodatkowo przeznaczyć 4 m2.
        4. Powierzchnia gabinetu rentgenowskiego, w którym zainstalowany jest zestaw rentgenowski do terapii powierzchniowej, nie może być mniejsza niż 15 m2.
        5. Do powierzchni gabinetów rentgenowskich nie wlicza się powierzchni sterowni, jeżeli znajduje się ona w wydzielonym pomieszczeniu.
        6. Dopuszcza się zmniejszenie powierzchni pomieszczeń, o których mowa w ust. 1–3, o 5 %.

        § 6. Powierzchnia ambulansu rentgenowskiego jest dostosowana do zakresu prowadzonej diagnostyki i umożliwia co najmniej:
1) zainstalowanie i obsługę aparatu rentgenowskiego i urządzeń koniecznych do prawidłowej
    ich pracy zgodnie z wymaganiami określonymi przez producenta;
2) wydzielenie miejsca na ubrania pacjentów;
3) wydzielenie miejsca na ubrania dla personelu;
4) zainstalowanie umywalki z bieżącą wodą, przeznaczoną do spożycia oraz odbiornikiem
    ścieków;
5) zainstalowanie urządzeń do utrzymywania właściwej temperatury i wymiany powietrza.

        § 7. 1. Pracownie rentgenowskie wyposażone w aparaty rentgenowskie z wydzieloną rozdzielnicą lub sterownicą, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, posiadają sterownię wygrodzoną z części gabinetu albo urządzoną w pomieszczeniu przylegającym lub na korytarzu będącym ciągiem komunikacyjnym przeznaczonym wyłącznie dla osób zatrudnionych w pracowni rentgenowskiej.
        2. W przypadku gabinetów wyposażonych w rentgenowski symulator radioterapeutyczny lub zestaw rentgenowski do terapii powierzchniowej sterownię urządza się w osobnym pomieszczeniu przylegającym do gabinetu rentgenowskiego.
        3. W przypadku diagnostycznych aparatów rentgenowskich rozdzielnica lub sterownica mogą być umieszczone wewnątrz gabinetu za parawanem ochronnym lub osłoną stałą.
        4. W rentgenowskich pracowniach diagnostycznych zamiast drzwi pomiędzy sterownią a gabinetem może być stosowany korytarz (labirynt) utworzony z osłon stałych ustawionych w taki sposób, aby z wejścia do korytarza (labiryntu) nie było widoczne miejsce padania pierwotnej wiązki promieniowania.

        § 8. 1. Aparaty rentgenowskie instaluje się tak, aby:
1) był zapewniony swobodny dostęp do pacjenta co najmniej z dwóch stron;
2) odległość źródła promieniowania (ogniska lampy) od najbliższej ściany wynosiła
    co najmniej 1,5 m przy pionowym kierunku wiązki promieniowania;
3) wiązka promieniowania pierwotnego nie była kierowana w stronę sterowni i drzwi.
        2. Przepisu ust. 1 pkt 2 nie stosuje się do rentgenowskich aparatów instalowanych w ambulansach.
        3. Przepisów ust. 1 pkt 2 i 3 nie stosuje się do aparatów rentgenowskich mammograficznych, stomatologicznych i do rentgenowskich aparatów do densytometrii kości.

        § 9. W pracowniach rentgenowskich zapewnia się łączność głosową i wizualną pomiędzy personelem medycznym przebywającym w sterowni a pacjentem przebywającym w gabinecie rentgenowskim.

        § 10. 1. Gabinety rentgenowskie, z zastrzeżeniem ust. 2, są wyposażone w wentylację zapewniającą co najmniej 1,5-krotną wymianę powietrza w ciągu godziny.
        2. Pracownie rentgenowskie wyposażone w aparaty rentgenowskie przeznaczone do wykonywania zabiegów z zakresu radiologii zabiegowej są wyposażone w wentylację zgodnie z wymaganiami określonymi w przepisach rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 22 czerwca 2005 r. w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia i urządzenia zakładu opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 116, poz. 985 i Nr 250, poz. 2115).

        § 11. 1. Gabinety z diagnostycznymi aparatami rentgenowskimi są wyposażone w ostrzegawczą sygnalizację świetlną umieszczoną nad drzwiami do gabinetu, włączaną równocześnie z zasilaniem generatora.
        2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się:
1) w przypadku, gdy ekspozycja jest wykonywana zza jedynych drzwi prowadzących do gabinetu rentgenowskiego;
2) w medycznych gabinetach stomatologicznych wyposażonych w aparaty rentgenowskie;
3) w gabinetach, w których są używane aparaty rentgenowskie służące wyłącznie do densytometru kości.
        3. Gabinety z aparatami rentgenowskimi do terapii powierzchniowej z rentgenowskimi symulatorami radioterapeutycznymi oraz z tomografami komputerowymi są wyposażone w ostrzegawczą sygnalizację świetlną, umieszczoną nad drzwiami do gabinetu rentgenowskiego, informującą o włączeniu wysokiego napięcia na lampę rentgenowską.

        § 12. W gabinetach rentgenowskich, w których znajduje się stanowisko rentgenowskie wyposażone w świetlny wskaźnik wielkości napromienianego pola lub w tor wizyjny, zapewnia się możliwość przyciemnienia oświetlenia.

        § 13. W gabinetach rentgenowskich nie można umieszczać sprzętów ani urządzeń niezwiązanych z działaniem aparatów rentgenowskich lub z wykonywanymi procedurami radiologicznymi.

        § 14. 1. Diagnostyczne, zabiegowe i terapeutyczne pracownie rentgenowskie są wyposażone w sprzęt ochronny przed promieniowaniem rentgenowskim dobrany do typu zainstalowanych aparatów rentgenowskich i rodzaju wykonywanych badań lub zabiegów radiologicznych.
        2. W diagnostycznych gabinetach rentgenowskich, w zależności od potrzeb, znajdują się:
1) parawan, ekran oraz komplet osłon będących wyposażeniem zestawu dostarczonego przez
    producenta, umieszczonych na stałe lub w miarę potrzeb podwieszanych do aparatu
    rentgenowskiego;
2) środki ochrony indywidualnej pracowników, w szczególności fartuchy, rękawice
    i kołnierze z gumy ołowiowej, okulary, gogle lub maski ze szkła lub tworzywa
    ołowiowego, zwane dalej „środkami ochrony indywidualnej";
3) osłony dla pacjentów, w szczególności osłony na gonady, fartuchy i półfartuchy oraz
    kołnierze wykonane z blachy ołowianej lub gumy ołowiowej.
        3. Dla osób, których charakter pracy wymaga długotrwałego noszenia środków ochrony indywidualnej, należy zapewnić fartuchy z gumy ołowiowej o kroju uwzględniającym zmniejszenie obciążenia kręgosłupa oraz, w miarę potrzeb, gogle zespolone ze szkłami korekcyjnymi wzroku.
        4. Osłony na gonady są wykonane z materiału o równoważniku co najmniej 1,0 mm ołowiu (Pb).
        5. Osoby wykonujące procedury z zakresu radiologii zabiegowej podlegają indywidualnej kontroli dawek otrzymywanych przez skórę dłoni.

        § 15. 1. Proces obróbki chemicznej błon rentgenowskich, z zastrzeżeniem § 16, odbywa się w wydzielonym pomieszczeniu ciemni rentgenowskiej.
        2. W pracowni znajduje się:
1) światłoszczelne pomieszczenie umożliwiające naświetlania sensytometrem błon testowych;
2) miejsce do czyszczenia kaset rentgenowskich i folii wzmacniających.
        3. Pomieszczenia ciemni rentgenowskiej są wyposażone w wentylację mechaniczną zapewniającą co najmniej 3-krotną wymianę powietrza w ciągu godziny, przy czym początek instalacji wywiewnej powinien być zlokalizowany w pobliżu źródeł zanieczyszczenia powietrza.

        § 16. Dopuszcza się, po spełnieniu wymagań określonych przez producentów, a w szczególności wymagań dotyczących wentylacji, instalowanie:
1) wszystkich rodzajów wywoływarek – w gabinetach stomatologicznych;
2) wywoływarek automatycznych ze światłoszczelnym systemem dziennego podawania kaset –
    w dowolnych pomieszczeniach pracowni rentgenowskich, z wyjątkiem gabinetów
    rentgenowskich;
3) wywoływarek sprzężonych z zestawem rentgenowskim oraz wywoływarek stosowanych
    w pracowniach mammograficznych – w gabinetach rentgenowskich.

        § 17. 1. Pracownie mammograficzne są wyposażone co najmniej w:
1) automatyczną wywoływarkę błon rentgenowskich przeznaczoną fabrycznie do obróbki błon
    mammograficznych i odpowiednio wyregulowaną do tego celu;
2) kasety z foliami wzmacniającymi i błonami rentgenowskimi przystosowanymi wyłącznie
    do zdjęć mammograficznych;
3) negatoskop przeznaczony do przeglądania zdjęć mammograficznych;
4) aparaturę i sprzęt do kontroli procesu obrazowania w zakresie przewidzianym
    dla podstawowych testów wewnętrznej kontroli parametrów technicznych.
        2. Przepisów ust. 1 pkt 1–3 nie stosuje się do pracowni wyposażonych w aparaty mammograficzne z cyfrowym zapisem obrazów radiologicznych.

        § 18. 1. Ocena i opis wyników badań rentgenowskich odbywa się w wydzielonym pomieszczeniu, przy czym wyposażenie tego pomieszczenia umożliwia:
1) zaciemnienie okna;
2) takie rozmieszczenie negatoskopów, aby nie znajdowały się one w pobliżu źródeł światła;
3) rozmieszczenie negatoskopów w sposób zapobiegający ich wzajemnemu oddziaływaniu jako
    źródeł światła.
        2. Zewnętrzne oświetlenie negatoskopu mierzone na jego powierzchni nie przekracza 50 luksów.
        3. Przepisów ust. 1 i 2 nie stosuje się w przypadku oceny i opisu wewnątrzustnych zdjęć stomatologicznych.

        § 19. W pracowni rentgenowskiej, w widocznym miejscu, znajduje się informacja o konieczności powiadomienia rejestratorki i operatora aparatu rentgenowskiego, przed wykonaniem badania, o tym, że pacjentka jest w ciąży.

        § 20. 1. Drzwi do pracowni rentgenowskiej są oznakowane tablicą informacyjną ze znakiem ostrzegawczym przed promieniowaniem jonizującym.
        2. Wzór tablicy, o której mowa w ust. 1, określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.

        § 21. 1. W podmiocie udzielającym świadczeń zdrowotnych z wykorzystaniem promieniowania jonizującego, w którego skład wchodzi pracownia rentgenowska (gabinet rentgenowski), opracowuje się i wdraża program bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej.
        2. Wytyczne do opracowania programu, o którym mowa w ust. 1, określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.

        § 22. 1. W pracowni rentgenowskiej znajdują się w oryginale lub uwierzytelnionych odpisach:
1) zezwolenie na uruchomienie i stosowanie aparatów rentgenowskich znajdujących się
    w pracowni i uruchomienie pracowni;
2) projekt pracowni lub gabinetu (rzuty pomieszczeń) wraz z projektem i opisem osłon
    stałych oraz wentylacji, zatwierdzonym przed uruchomieniem aparatu rentgenowskiego
    przez właściwego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego przy uzgadnianiu
    dokumentacji projektowej;
3) dokumentacja techniczna dotycząca budowy, działania i obsługi aparatów rentgenowskich,
    w tym także urządzeń sygnalizacyjnych i blokujących;
4) instrukcje obsługi i świadectwa wzorcowania aparatury dozymetrycznej, jeżeli
    znajdują się w wyposażeniu pracowni;
5) protokoły pomiarów dozymetrycznych;
6) protokoły pokontrolne;
7) dokumenty programu bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej, o którym mowa
    w § 21, oraz instrukcja ochrony radiologicznej, określona w załączniku nr 3
    do rozporządzenia, opracowana zgodnie z wytycznymi określonymi w załączniku nr 2
    do rozporządzenia;
8) zapisy dotyczące wewnętrznych testów kontroli parametrów technicznych aparatów
    rentgenowskich i obróbki błon rentgenowskich w ciemni oraz dokumenty spełniania testów
    akceptacyjnych urządzeń nowo instalowanych;
9) ewidencja:
    a) osób zatrudnionych w pracowni rentgenowskiej w podziale na odpowiednie kategorie
        narażenia,
    b) dawek otrzymywanych przez pracowników,
    c) orzeczeń lekarskich stwierdzających brak przeciwwskazań do pracy pracowników
        na określonym stanowisku;
10) program szkolenia i dokumenty potwierdzające jego realizację.
        2. W pracowni, o której mowa w ust. 1, dostępny jest także zbiór przepisów prawnych dotyczących ochrony radiologicznej i zasad stosowania źródeł promieniowania jonizującego w medycynie.
        3. W podmiocie, w którym aparat rentgenowski jest stosowany bez uruchomienia pracowni rentgenowskiej, dokumenty, o których mowa w ust. 1 i 2, są dostępne u inspektora ochrony radiologicznej.

.
.
.

Logowanie do serwisu

Zaloguj się do portalu by zobaczyć treści.



Nie masz jeszcze konta? Załóż konto!
Wymagania Własne (0)
 Brak wymagań Własnych
Druki (0)
 Brak druków
Akty wykonawcze (0)
 Brak aktów wykonawczych
legenda
nowe uchylone zmiana